Artykuł sponsorowany

Jakie zabiegi obejmuje chirurgia szczękowa?

Jakie zabiegi obejmuje chirurgia szczękowa?

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz rehabilitacją problemów związanych z jamą ustną, twarzoczaszką, a także szyją. Dzięki swojej interdyscyplinarności łączy w sobie elementy stomatologii, chirurgii plastycznej oraz laryngologii. W poniższym artykule przybliżymy najważniejsze zabiegi, które obejmuje chirurgia szczękowa.

Jakie zabiegi są wykonywane w ramach chirurgii szczękowej?

Jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych przez chirurgów szczękowych jest leczenie złamań kości twarzoczaszki. Złamania te mogą dotyczyć żuchwy, szczęki, kości nosowej czy też łuku jarzmowego. Chirurg szczękowy może zastosować różne metody leczenia, takie jak osteosynteza (stabilizacja złamanej kości za pomocą płytek i śrub), repozycja (przywrócenie prawidłowego położenia kości) czy też długotrwałe unieruchomienie.

Wady zgryzu są często przyczyną nie tylko problemów estetycznych, ale również funkcjonalnych. Chirurgia szczękowa w Warszawie i innych miastach oferuje szereg metod korekcji wad zgryzu, takich jak przodozgryz, tyłozgryz czy też zgryz otwarty. Zabiegi te mają na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i funkcjonowania stawów skroniowo żuchwowych, co wpływa na poprawę jakości życia pacjentów.

Chirurgia szczękowa obejmuje również szeroki zakres zabiegów rekonstrukcyjnych, które mają na celu odbudowę tkanek twarzy po urazach, chorobach czy też operacjach onkologicznych. Chirurdzy szczękowi mogą wykonywać przeszczepy kości, chrząstki czy też tkanek miękkich, aby przywrócić pacjentom prawidłowy wygląd i funkcje twarzy.

Zęby mądrości często sprawiają problemy ze względu na swój nieprawidłowy rozwój i położenie w jamie ustnej. Chirurg szczękowy może usunąć zęby mądrości, które powodują ból, infekcje czy też ucisk na inne zęby. Zabieg ten może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od potrzeb pacjenta.

Chirurdzy szczękowi zajmują się również wszczepianiem implantów zębowych - sztucznych korzeni zębów, które zastępują brakujące zęby. Implanty są wykonywane z materiałów biokompatybilnych, takich jak tytan, co sprawia, że organizm je dobrze toleruje. Implantologia pozwala na przywrócenie pacjentom pełnej funkcji żucia oraz estetycznego wyglądu uzębienia.

Chirurgia ortognatyczna to dziedzina chirurgii szczękowej, która zajmuje się leczeniem wad szkieletowych twarzy i szczęk. W ramach tej specjalności chirurdzy szczękowi wykonują zabiegi takie jak osteotomia (przecinanie kości), distrakcja kostna (stopniowe rozciąganie kości) czy też genioplastyka (korekcja kształtu brody). Chirurgia ortognatyczna ma na celu poprawę funkcji żucia, mowy oraz oddychania pacjentów, a także ich wyglądu.

Podsumowując, chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, która oferuje szeroki wachlarz zabiegów mających na celu poprawę zdrowia i urody pacjentów. Współczesne metody leczenia oraz wysokie kwalifikacje specjalistów sprawiają, że chirurgia szczękowa jest skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem dla wielu problemów związanych z jamą ustną, twarzoczaszką oraz szyją.